Gliwice Kryminałki Ważne

Dzisiaj na drodze można było spotkać policyjnego Mikołaja

Z okazji „Mikołajek” policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach pomagali „świecić przykładem” niechronionym uczestnikom ruchu drogowego – rozdawali elementy odblaskowe. Policyjna akcja jest okazją, by przypomnieć pieszym i rowerzystom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Okres jesienno-zimowy to czas, w którym częściej niż zwykle dochodzi do wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

„Trwają kolejne z całej serii działań profilaktycznych policji na gliwickich drogach. Akcja ma na celu przypomnienie pieszym i rowerzystom o fundamentalnych zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy wzrasta ryzyko wypadków z ich udziałem” – informuje KMP Gliwice.

W czasie rozmów policjanci przypominali, że każdy pieszy, poruszający się po zmroku po drodze poza obszarem zabudowanym, powinien być wyposażony w odblask, który jest widoczny dla kierowców. Wśród zalecanych elementów odblaskowych wymieniano przedmioty przypinane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Kluczowe jest także odpowiednie umieszczenie tych elementów, sugerując umieszczenie odblasków na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców, co zapewnia ich skuteczną widoczność dla innych uczestników ruchu drogowego.

„Podkreślano, że pieszy ubrany w ciemny strój może być dostrzeżony przez kierowcę pojazdu z odległości około 40 metrów po zmroku. Natomiast osoba piesza, nosząca elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry odległości pozwalają kierowcom na wcześniejsze zauważenie pieszego, co umożliwia bezpieczne hamowanie i skuteczne omijanie go na drodze” – dodaje policja.