Gliwice Kryminałki Ważne

Dzisiaj oraz jutro policja obserwuje kierowców i pieszych

Dzisiaj i jutro gliwiccy policjanci przeprowadzą na terenie naszego miasta oraz powiatu działania Bezpieczny Pieszy.

Będą zwracać szczególną uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych, ale też bacznie przyjrzą się, czy sami piesi nie łamią zasad przepisów ruchu drogowego. Przestrzegamy: policjanci niekoniecznie będą wcześniej widoczni – jednak po zarejestrowaniu wykroczenia, będzie możliwość spotkania się z nimi twarzą w twarz. Warto zatem stosować się do obowiązujących zasad.

Przypominamy, za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście zapłacimy 1500 zł.

Taki sam mandat grozi kierującemu pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną i nie ustąpi pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.
1500 zł zapłaci również kierujący, który wyprzedzi inny pojazd na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany lub bezpośrednio przed tym przejściem. Taki sam mandat otrzyma kierowca za omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

„Po raz kolejny apelujemy do kierowców i pieszych. Tylko przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, w połączeniu z rozsądkiem i rozwagą, mogą nas ustrzec przed kalectwem lub utratą życia. A odpowiedzialność za bezpieczeństwo spoczywa na wszystkich użytkownikach drogi” – mówią gliwiccy policjanci.

Jak wskazują policyjne statystyki, w ostatnich latach na terenie województwa śląskiego spada ilość potrąceń pieszych na jezdni, ale wzrasta liczba zdarzeń na oznakowanych przejściach.

Te same dane w innym ujęciu mówią, że ponad 85 procent kolizji i wypadków drogowych powodują kierujący pojazdami, podczas gdy piesi tylko około 8 procent. Jednak skutki zdrowotne wszystkich tych zdarzeń spadają przede wszystkim na pieszych. Dlatego po raz kolejny apelujemy. Należy bezwzględnie przestrzegać przepisów ruchu drogowego! Kierujący musi zwolnić w rejonie przejścia, a w przypadku, gdy ktoś na nie wchodzi, przepuścić. Pieszy natomiast, mimo uprzywilejowania w przepisach, nie jest zwolniony z obowiązku upewnienia się, że wchodząc na tzw. zebrę, będzie bezpieczny. W konfrontacji z pojazdem zawsze stoi na pozycji straconej.