Gliwice Kryminałki

W czwartek policja obserwuje kierowców i pieszych

Dzisiaj od 6.00 do 22.00 specjalnie dedykowani do działań policjanci przeprowadzą na terenie Gliwic i powiatu akcję Bezpieczny Pieszy.

Zwrócą szczególną uwagę na zachowanie kierowców w stosunku do pieszych oraz bacznie przyjrzą się, czy sami piesi przestrzegają zasad ruchu drogowego. Jedynie przestrzeganie przepisów, w połączeniu z rozsądkiem i rozwagą, może uchronić nas przed kalectwem lub utratą życia.

Odpowiedzialność za bezpieczeństwo na drodze spoczywa na wszystkich jej użytkownikach. Policyjne statystyki pokazują, że największym problemem są zdarzenia na oznakowanych przejściach.

Najczęstsze przyczyny potrąceń pieszych w Polsce to:

Nieuwaga kierowców – nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu.
Nieostrożność pieszych – np. niespodziewane wyjście z chodnika przed samochód, przechodzenie przez jezdnię w niedozwolonym miejscu, przebieganie przez ulicę, wchodzenie na jezdnię bez upewnienia się, czy nie ma nadjeżdżającego pojazdu.
Nadmierna prędkość pojazdu – kierowcy, którzy przekraczają dozwoloną prędkość, mają mniej czasu na reakcję i hamowanie, co zwiększa ryzyko potrącenia pieszego.
Zmęczenie lub brak skupienia kierowcy – długie godziny pracy za kierownicą, brak odpowiedniego wypoczynku, a także używanie telefonu lub innych urządzeń mobilnych podczas jazdy zwiększają ryzyko potrącenia.
Niewłaściwa infrastruktura drogowa – nieodpowiednie oświetlenie na drodze.
Pogoda – opady utrudniają widoczność i zwiększają ryzyko potrącenia pieszego.

Warto jednak podkreślić, że każde potrącenie jest indywidualnym zdarzeniem i przyczyny mogą być różne, w zależności od konkretnych okoliczności.

„Dlatego raz jeszcze apelujemy o bezwzględne przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz dbanie o własne bezpieczeństwo. W przypadku zderzenia z pojazdem, pieszy jest zawsze w pozycji niekorzystnej, a mimo że winnym zdarzenia będzie kierowca, to niechroniony uczestnik ruchu poniesie największe konsekwencje, często tracąc zdrowie lub życie” – apeluje policja.