Gliwice Inwestycje Ważne

Koncepcje Alei Noworybnickiej. Wszyscy chcą zieleni

Znamy wyniki konkursu na koncepcję Alei Noworybnickiej w Gliwicach między ulicami Kochanowskiego a Toruńską.

W sumie do konkursu zgłoszone zostały trzy prace przygotowane przez architektów związanych z naszym miastem, które oceniła komisja konkursowa.

Komisja konkursowa uznała, że żadna z prac nie spełnia w 100 procentach wymogów, jednak każda z trzech propozycji zawiera elementy warte do wykorzystania przy tworzeniu ostatecznego projektu nowej ogólnodostępnej przestrzeni.

Nagrody podzielono adekwatnie do punktów przyznanych poszczególnym pracom:

– Aleja wielu ogrodów“ (Rafał Drobczyk Sp. z o.o.) – nagroda pieniężna w wysokości 8500 zł
– Nowo_Rybnicka (autorzy: Magdalena Pająk, Aleksandra Kupisińska, Tomasz Bradecki, Hanna Szczerbik – Wydział Architektury Politechniki Śląskiej) – nagroda pieniężna w wysokości 8000 zł
– „Aleja do zgody” (Moogaa Studio Monika Głowacka) – nagroda pieniężna w wysokości 6000 zł
Zgodnie z założeniami koncepcje miały uwzględniać nie tylko przebieg ciągów pieszych i ścieżek rowerowych oraz zagospodarowanie zieleni. Czekaliśmy na prace, które przedstawią ciekawe rozwiązania dla elementów takich jak: strefa relaksu, „przystanki rekreacyjne” (stanowiska do gier typu szachy, urządzenia zabawowe dla dzieci, mini ścianka wspinaczkowa), miejsca handlu sezonowego, urządzenia do ćwiczeń.

Wszystkie trzy prace konkursowe miały elementy wspólne – w tym m.in. chęć zachowania w jak największym stopniu istniejącej zieleni i pojawienie się nowych nasadzeń, zapewnienie stref relaksu i zabawy, pomysły na skomunikowanie alei z istniejącą infrastrukturą, bezpieczeństwo przemieszczania się.
F F B DEFABE

BAE C AFD DDEAD

A FA B DFABBA

ABB DED FC EE AFBEC