Gliwice Kryminałki Ważne

Kradł koła z samochodów w Gliwicach. To mieszkaniec Zabrza

Właścicielka renault captur wsiadła za kierownicę i ruszyła z parkingu. Jednak jej pojazd zachowywał się niestabilnie – wszystko wskazywało, że coś jest nie tak z kołem. Gliwiczanka zatrzymała auto, aby sprawdzić, co się stało. Jak na zawołanie pojawił się człowiek, który zaproponował pomoc w dokręceniu obluzowanej felgi – miał nawet w ręku klucz.

Tak zaczęła się historia, której efektem było ustalenie, zatrzymanie i przedstawienie zarzutów sprawcy całego szeregu kradzieży kół samochodowych.

Gliwiczanka, której „życzliwy” mężczyzna pomógł dokręcić koło, nie omieszkała zadzwonić na policję, informując o intrygującej sytuacji. Zapamiętała markę samochodu i jedną cyfrę z tablicy rejestracyjnej oraz dość charakterystyczny wygląd „przypadkowego” posiadacza klucza do kół.
Policjanci z II komisariatu nawet przez chwilę się nie zastanawiali, wiedzieli, że pomocnego mężczyznę z kluczem trzeba natychmiast zatrzymać. Dlaczego? Z tego powodu, że właśnie w tym samym czasie pokrzywdzeni z różnych rejonów Gliwic zgłaszali w komisariatach kradzieże kół.

Zadanie przeczesania rejonu Żernik zlecono patrolom, a równocześnie kryminalni zaczęli typować samochód i jego właściciela.
Współpraca z zabrzańskimi policjantami przyniosła spodziewany efekt. Detektywi z gliwickiej „dwójki” szybko znaleźli się w jednym z mieszkań w Zabrzu, gdzie zastali 39-latka odpowiadającego rysopisowi oraz… skradzione koła samochodowe.
g
Podejrzany został zatrzymany i przetransportowany do gliwickiego II komisariatu, gdzie, na podstawie potwierdzonych ustaleń, przedstawiono mu zarzuty kradzieży w dniu 8 lutego czterech aluminiowych felg z seata parkującego przy ul. Bojkowskiej w Gliwicach, usiłowania kradzieży kół z renaulta z ul. Elsnera oraz 4 kół z alfy romeo przy Chorzowskiej.

Dodajmy, że czynów tych podejrzany dopuszczał się w warunkach powrotu do przestępstwa, czyli recydywy. Mężczyzna w przeszłości był już karany za tego typu przestępstwa. Przypomnijmy – za tego rodzaju przestępstwa grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Natomiast warunki recydywy zwiększają wymiar kary o połowę.