Gliwice Ważne

Mateusz Morawiecki w Gliwicach

Na terenie lodowiska Tafla w Gliwicach uruchomiono punkt szczepień, gdzie docelowo każdego dnia będzie można zaszczepić nawet 3 tys. osób. Gliwicki punkt odwiedził dziś premier Mateusz Morawiecki.

Punkt szczepień przeciw Covid-19, który powstał dzięki współpracy wojewody śląskiego, władz Gliwic, dyrekcji Śląskiego Oddziału NFZ i Politechniki Śląskiej, działa w hali gliwickiego lodowiska od 29 marca. Już w pierwszych dniach funkcjonowania – do 2 kwietnia, szczepionkę przyjęło w nim 3500 osób. – Chciałbym podziękować za dobrą współpracę. To jest nasz narodowy, wspólny, ogólnospołeczny cel – jak najszybciej zaszczepić jak największą liczbę ludzi i pozbyć się pandemii – powiedział premier Mateusz Morawiecki. – Współpraca w Gliwicach to dobry symptom. To pokazuje, że niezależnie od tego, kto skąd pochodzi, mamy jeden, wspólny cel – dodał szef polskiego rządu.

W placówce na dużej przestrzeni 2000 m2 znajduje się 10 w pełni wyposażonych stanowisk, gdzie odbywa się kwalifikacja oraz samo szczepienie. Z czasem ich liczba ma zostać podwojona, a docelowo w punkcie zaszczepić będzie można 3 tys. osób dziennie. Na wypadek konieczności udzielenia specjalistycznego wsparcia medycznego na miejscu funkcjonuje także punkt pierwszej pomocy. Do dyspozycji przyjeżdżających jest też duży parking, a wszystkie miejsca w hali dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W Gliwicach szef rządu mówił również o skuteczności szczepionek i o realizacji Narodowego Programu Szczepień.

– Już ta pierwsza dawka bardzo dużo pomaga, ona przynajmniej sprawia tyle, że bardzo rzadko następuje ciężki, tragiczny przebieg Covid-19, a więc naprawdę warto. Dzisiaj widzimy po różnych grupach, takich jak medycy, takich jak pensjonariusze domów pomocy społecznej, że szczepionka działa bardzo dobrze. Tam, gdzie to szczepienie odbyło się na danej populacji w sposób masowy, udało się ochronić życie bardzo wielu osób – mówił premier Mateusz Morawiecki. – Dzisiaj rozwijamy Narodowy Program Szczepień, program szczepień powszechnych. To znaczy, że w każdym powiecie jest przygotowywany punkt na tą dużą liczbę szczepionek, która do nas przybędzie – zapowiedział.

fot. Krystian Maj/KPRM