Gliwice Kryminałki Ważne

Mnóstwo nietrzeźwych kierowców i rowerzystów w Gliwicach i powiecie

Najwyraźniej letnia aura, która cieszy mieszkańców naszego rejonu, skłania niektórych kierowców i rowerzystów do ryzykownych zachowań. Zaznaczmy, że ryzykują oni nie tylko utratą prawa jazdy czy wysokimi grzywnami, ale kładą na szali swoje i innych zdrowie, a nawet życie. Gliwiccy policjanci zatrzymują średnio ośmiu kierujących w stanie nietrzeźwym (lub po użyciu) na dobę.

„Prezentujemy listę zatrzymań tylko od 10 czerwca. Zapewniamy, że poprzednie dni były pod tym względem podobne. Doświadczenie wskazuje, że w kolejnych, nadchodzących, nie będzie inaczej” – informuje policja.

10 czerwca:
– Gliwice ul. Sikorskiego 16, godzina 07:12. Policjanci WRD KMP w Gliwicach zatrzymali mężczyznę lat 45 (zam. Gliwice), który kierował rowerem na drodze publicznej w stanie nietrzeźwości – 0,8 promila. Sprawca ukarany w postępowaniu mandatowym – 2500 zł.
– Pyskowice ul. Wyzwolenia 3, godzina 10:14. Policjanci WRD KMP Gliwice zatrzymali rowerzystę lat 62 (zam. Pyskowice), który będąc w stanie nietrzeźwości miał 1,4 promila alkoholu w wydychanym powietrzu i kierował rowerem na drodze publicznej. Ukarano go mandatem karnym w wysokości 2500 zł.
– Przyszowice ul. Gliwicka 34, godzina 11:58. Policjanci WRD KMP w Gliwicach zatrzymali mężczyznę lat 27 (zam. Przyszowice), który będąc w stanie nietrzeźwości miał 2,7 promila alkoholu i kierował rowerem. Wobec sprawcy zastosowano postępowanie mandatowe i ukarano grzywną w wysokości 2500 zł.
– Gliwice ul. Akademicka Policjanci WRD KMP w Gliwicach zatrzymali kierującego lat 42 (zam. powiat gliwicki), który będąc w stanie nietrzeźwości miał 2,65 promila alkoholu i kierował samochodem marki Audi A7. Ponadto, na rondzie wymusił pierwszeństwo przejazdu i spowodował kolizję z prawidłowo poruszającym się rowerzystą lat 23 (zam. w Gliwicach), po czym zbiegł z miejsca zdarzenia. Postępowanie prowadzi KP III w Gliwicach. Zatrzymano prawo jazdy.
– Godzina 11:22 – Gliwice, Plac Niepodległości: Policjanci WRD KMP w Gliwicach zatrzymali rowerzystę w wieku 50 lat (zam. w Gliwicach), który będąc w stanie nietrzeźwym (2,4 promila), kierował rowerem po drodze publicznej. Zastosowano postępowanie mandatowe – 2500 zł.
– Autostrada A1, węzeł Knurów, godzina 12.05: Policjanci KAP Gliwice zatrzymali kierowcę volkswagena w wieku 42 lat, który był w stanie po użyciu. Postępowanie prowadzi KP Knurów.
– Godzina 11:01 – Pyskowice, ul. Wojska Polskiego: Policjanci WRD KMP Gliwice zatrzymali mieszkańca Pyskowic w wieku 31 lat, który będąc po użyciu alkoholu (0,45 promila), kierował rowerem na drodze publicznej. Ukarano go mandatem karnym w wysokości 1000 złotych.
– Godzina 12:04 – Gliwice, ul. Jagodowa: Policjanci WRD KMP w Gliwicach dokonali zatrzymania rowerzysty w wieku 75 lat (zam. w powiecie gliwickim), który kierował rowerem po drodze publicznej, będąc po użyciu alkoholu (0,3 promila). Ukarano go mandatem karnym w wysokości 1000 złotych.

11 czerwca:
– Łany, ul. Pyskowicka 40: Funkcjonariusze WRD KMP Gliwice zatrzymali rowerzystę w wieku 52 lat (zam. powiat gliwicki), który będąc w stanie nietrzeźwości (0,85 promila), kierował rowerem po drodze publicznej. Ukarano go mandatem karnym w wysokości 2500 zł.
– Godz. 10:22, Knurów, ul. Niepodległości: Funkcjonariusze WRD KMP Gliwice dokonali zatrzymania mężczyzny w wieku 58 lat (zam. Rybnik), który będąc w stanie nietrzeźwości kierował rowerem (0,83 promila). Ukarany został grzywną w wysokości 2500 złotych.
– Godz. 17:47, Gliwice, ul. Odrowążów: Policjanci WRD KMP w Gliwicach zatrzymali kobietę w wieku 39 lat (zam. Gliwice), która będąc w stanie nietrzeźwości (0,8 promila) kierowała pojazdem marki Mazda o numerze rejestracyjnym SK 588NK. Zatrzymano jej elektronicznie prawo jazdy. Postępowanie prowadzi KP V w Gliwicach.
– Godz. 22:02, Gliwice, ul. Zwycięstwa: Funkcjonariusze WRD KMP w Gliwicach zatrzymali mężczyznę w wieku 39 lat (zam. w Zabrzu), który będąc w stanie nietrzeźwości (1,2 promila) kierował hulajnogą. Kierującego ukarano mandatem w wysokości 2500 zł.
– Godz. 19:44, Gliwice, ul. Odrowążów: Policjanci WRD KMP w Gliwicach zatrzymali mieszkańca Gliwic w wieku 40 lat, który będąc w stanie nietrzeźwości (0,83 promila), kierował pojazdem marki Skoda Superb po drodze publicznej. Zatrzymano jego elektronicznie prawo jazdy. Postępowanie prowadzi KP V w Gliwicach.
– Godz. 16:49, Gliwice, ul. Odrowążów: Funkcjonariusze WRD KMP Gliwice zatrzymali mężczyznę w wieku 40 lat (zam. Gliwice), który będąc po użyciu alkoholu (0,26 promila), kierował motorowerem po drodze publicznej. Postępowanie prowadzi Wydział Prewencji KMP Gliwice.

12 czerwca:
– Godz. 6:00, Gliwice, ul. Reymonta: Policjanci WRD KMP w Gliwicach zatrzymali mężczyznę w wieku 63 lat (zam. Ruda Śląska), który będąc w stanie nietrzeźwości (0,8 promila) kierował pojazdem marki Skoda Citygo na drodze publicznej. Postępowanie prowadzi KP V w Gliwicach. Prawo jazdy zatrzymane za pokwitowaniem.
– Godz. 09:16, Autostrada A4 węzeł Kleszczów: Policjanci WRD KMP Gliwice zatrzymali na gorącym uczynku mężczyznę w wieku 36 lat (zam. N. powiat raciborski), który znajdując się w stanie nietrzeźwości (2,3 promila alkoholu w wydychanym powietrzu) kierował samochodem marki Renault po drodze publicznej. Postępowanie prowadzi KP Pyskowice. Prawo jazdy kierującego zatrzymano za pokwitowaniem.
– Godz. 07:09, Wilcza, ul. Karola Miarki: Funkcjonariusze WRD KMP w Gliwicach zatrzymali kobietę w wieku 50 lat (zam. Knurów pow. gliwicki), która będąc w stanie nietrzeźwości (0,8 promila) kierowała pojazdem marki Toyota. Postępowanie prowadzi WK KP w Knurowie.
– Godz. 10:17, Gliwice, ul. Poli Gojawiczyńskiej: Funkcjonariusze WRD KMP Gliwice zatrzymali rowerzystę w wieku 59 lat (zam. Gliwice), który będąc w stanie nietrzeźwości (1,6 promila) kierował rowerem po drodze publicznej. Zastosowano postępowanie mandatowe w wysokości 2500 zł.
– Godz. 07:10, Widów, ul. Gliwicka: Policjanci WRD KMP Gliwice zatrzymali kierującego w wieku 18 lat (zam. powiat tarnogórski), który znajdując się w stanie nietrzeźwości (2,4 promila alkoholu w wydychanym powietrzu) kierował samochodem marki BMW po drodze publicznej. Dodatkowo, w tym samym miejscu i czasie spowodował kolizję drogową. Postępowanie prowadzi KP Pyskowice.
– Godz. 06:23, Gliwice, ul. Daszyńskiego: Funkcjonariusze WRD KMP Gliwice zatrzymali mężczyznę w wieku 62 lat (zam. Gliwice), który będąc w stanie nietrzeźwości (1,05 promila) kierował samochodem marki Mazda na drodze publicznej. Postępowanie prowadzi KP I w Gliwicach.
– Godz. 18:14, Gliwice, ul. Uszczyka: Policjanci OW Sztab Policji KMP Gliwice zatrzymali mężczyznę w wieku 47 lat (zam. w Gliwicach), który kierował rowerem poruszając się po drodze publicznej będąc w stanie nietrzeźwości (1,3 promila). Sprawca został ukarany mandatem w wysokości 2500 zł.
– Godz. 5:20, Gliwice, ul. Słoneczna: Funkcjonariusze WRD KMP Gliwice zatrzymali mężczyznę w wieku 55 lat (zam. Gliwice), który kierował samochodem marki VW na drodze publicznej będąc w stanie po użyciu alkoholu (0,32 promila). Postępowanie prowadzi KP I w Gliwicach. Zatrzymano prawo jazdy.
– Godz. 19:32, Gliwice, ul. Młodzieżowa: Policjanci WRD KMP w Gliwicach zatrzymali mężczyznę w wieku 60 lat (zam. Gliwice), który kierował rowerem na drodze publicznej będąc w stanie po użyciu alkoholu (0,4 promila). Sprawca wykroczenia został ukarany mandatem w wysokości 1000 zł.
Pozostawiamy to bez komentarza.

Jeżeli ktoś decyduje się na prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu (a jego zawartość we krwi przekracza 0,5 promila), wówczas to przestępstwo, za które grozi: grzywna uzależniona od dochodu (od 10 do 540 stawek dziennych; od 10 do 2 tys. zł za stawkę dzienną, czyli maksymalna grzywna to nawet ponad 1 mln zł), ograniczenie lub pozbawienie wolności do 2 lat, zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat, od 5 tys. do 60 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.