Gliwice Inwestycje Ważne

Nowa inwestycja w pobliżu lotniska w Gliwicach

W Gliwicach powstał najnowocześniejszy tor modelarski w Polsce. Uroczyste otwarcie obiektu zaplanowano na 7 maja. Tego dnia będzie można już kibicować pierwszym zawodnikom podczas rozpoczynających się dwudniowych mistrzostw Polski.

Nowy tor modelarski spełnia wszelkie warunki Międzynarodowej Federacji Lotniczej FAI i pozwala na organizację imprez o zasięgu zarówno krajowym, jak i światowym. Będzie wykorzystywany do treningów i zawodów modelarskich w klasach modeli akrobacyjnych na uwięzi, modeli prędkościowych, wyścigowych i makiet samolotów.

Obiekt usytuowany jest na terenie przylegającym do lotniska Aeroklubu Gliwickiego, a dojazd prowadzi od ul. Rybnickiej (przez ul. Toruńską za stacją benzynową). Krąg ma średnicę 62 metrów i nawierzchnię z mieszanki mineralno-bitumicznej. Dla sędziów przygotowano specjalną wieżę, z której będą oceniać zawody. Teren wokół kręgu został także zagospodarowany – powstał chodnik dla widzów, pole przedstartowe do przygotowania modeli i elementy małej architektury. Budowa została sfinansowana przez miasto, a wykonawcą inwestycji w formule „Zaprojektuj i wybuduj” było Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów S.A. w Gliwicach.

W dniach 7–8 maja na nowym torze rozegrane zostaną Mistrzostwa Polski Modeli Redukcyjnych Latających na Uwięzi F4B oraz Puchar Polski Modeli Akrobacyjnych Latających na Uwięzi F2B.

Oficjalne otwarcie gliwickiego obiektu zaplanowano na sobotę, 7 maja, na godz. 10.00. Od godziny 9.00 do 11.00 mieszkańcy będą mogli obejrzeć wystawę modeli, a o godzinie 12.00 rozpocznie się sportowa rywalizacja, która potrwa do 18.00 i będzie kontynuowana w niedzielę, 8 maja, od 8.00. Zakończenie mistrzostw przewidziano na godzinę 15.00. Organizatorem tego wydarzenia jest Gliwickie Stowarzyszenie Modelarzy Lotniczych, a partnerem Aeroklub Gliwicki.

Tor będzie służył na co dzień właśnie Gliwickiemu Stowarzyszeniu Modelarzy Lotniczych, którego podopieczni stanowią ścisłą czołówkę krajową i światową. Modelarze z Gliwic corocznie zdobywają wiele medali w Mistrzostwach i Pucharach Polski. Na ostatnich Mistrzostwach Świata, które zostały rozegrane na Słowacji, 6-osobowa reprezentacja Polski, w której składzie znalazło się 5 zawodników z Gliwic, zdobyła trzy złote medale (na cztery możliwe do zdobycia). Wychowankowie Sekcji Modelarskiej Aeroklubu Gliwickiego i Gliwickiego Stowarzyszenia Modelarzy Lotniczych są aktywni nie tylko sportowo, ale również zawodowo. Działają w licznych firmach sektora lotniczego, na przykład produkujących drony, które znajdują zastosowanie w wielu obszarach gospodarki oraz w wojskowości.
UM Gliwice / fot. K. Krzemiński PRUiM