Gliwice Ważne

Nowe autobusy będą jeździły po Gliwicach

17 autobusów niskopodłogowych Solaris Urbino 18 Hybrid zasili tabor PKM-u. Nowoczesne pojazdy wyjadą na gliwickie ulice pod koniec roku.

Klimatyzacja, monitoring i bezpłatne wi-fi to już standard w gliwickich autobusach. PKM Gliwice systematycznie odnawia tabor, zastępując starsze pojazdy nowoczesnymi i bardziej ekologicznymi. 17 kolejnych wyjedzie na gliwickie ulice jeszcze w tym roku. Autobusy będą niskopodłogowe, przegubowe – wyposażone w hybrydowy zespół napędowy.

W 18-metrowych pojazdach będzie mogło podróżować 145 pasażerów.

Na pionowych poręczach będą znajdowały się przyciski „STOP” sygnalizujące kierowcy konieczność obsługi przystanku na żądanie i oznakowane znakami w języku Braille`a. Dodatkowo, pasażerowie będą mieli do dyspozycji ładowarki do urządzeń mobilnych i dostęp do Wi-Fi.

Nowe autobusy będą wyposażone w system cyfrowego monitoringu wizualnego, rejestrujący obraz z kamer (5 wewnątrz i 3 na zewnątrz) w czasie używania pojazdu i przechowywany przez co najmniej 14 dni. Dodatkowo pasażerowie będą informowani o trasie i najbliższych przystankach. Komunikaty będą słyszalne zarówno wewnątrz pojazdu, jak i na zewnątrz.

Inwestycja o wartości niemal 40 mln zł została sfinansowana przy wsparciu unijnym (18,5 mln zł).