Gliwice Ważne

Nowy punkt pomocy Ukraińcom. Rusza na lodowisku

W pomoc dla uchodźców z Ukrainy włącza się wiele osób prywatnych i organizacji. Na lodowisku „Tafla” od dzisiaj czynny ma być punkt dystrybucji darów dla potrzebujących, zorganizowany przez Fundację Eugeniusz&Friends.

Punkt przekazywania darów „Sąsiedzka pomoc” jest uruchamiany na „Tafli” przy ul. Akademickiej 29 dzięki współpracy fundacji z Politechniką Śląską – dzierżawcą hali lodowiska. Na taką czasową zmianę funkcji obiektu zgodę musiało wyrazić miasto, jako jego właściciel. Nie było z tym oczywiście problemu z uwagi na szczytny cel oraz w związku z zakończeniem sezonu ślizgawek.

– Naszym celem jest pomaganie osobom potrzebującym, a obecnie, w związku z dramatyczną sytuacją, w jakiej znaleźli się obywatele objętej wojną Ukrainy, skupiamy się na pomocy dla mieszkańców tego kraju. Nie możemy pozostać obojętni. Najpierw przekazywaliśmy dary na Ukrainę, teraz chcemy dostarczać potrzebne rzeczy dla uchodźców mieszkających w Gliwicach lub docierającym do miasta – mówi Eugeniusz Bienia, prezes Fundacji Eugeniusz&Friends.

Pan Eugeniusz mieszka w niemieckim Heilbronn, ale jest mocno związany z Gliwicami. Tu się urodził, tu mieszkał do zakończenia szkoły średniej, tu też chętnie przyjeżdża w wolnych chwilach i do Gliwic chce docelowo powrócić po zakończeniu pracy zawodowej.

– Po agresji Rosji na Ukrainę, jak wiele innych osób, od razu z przyjaciółmi i znajomymi w Niemczech zorganizowaliśmy pomoc. Na początku nieformalną. Teraz jako fundacja zbieramy w Niemczech dary dla uchodźców, ale także pieniądze, za które kupujemy najważniejsze rzeczy niezbędne Ukraińcom na początku pobytu w Polsce. Staramy się na bieżąco gromadzić informacje o tym, co jest najbardziej potrzebne. Pierwszy duży transport dotarł już do Gliwic – opowiada Eugeniusz Bienia.

Jak informuje fundacja, dary będą mogli otrzymać w Gliwicach uciekinierzy z Ukrainy. Dostępne będzie m.in. żywność, artykuły higieny osobistej, akcesoria dla dzieci w różnym wieku, odzież i wiele innych rzeczy. Punkt ma być czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 18.00 oraz w soboty od 10.00 do 13.00, a potrzebujący obsługiwani będą m.in. przez swoich rodaków.
UM Gliwice / fot. Michał Buksa