Gliwice Wydarzenia

Poznaj dzielnice Gliwic. Wykłady w muzeum

Dzielnice Gliwic – znaki szczególne to cykl wykładów poświęconych dzielnicom miasta. Gliwice mają ich aż dwadzieścia jeden, a każda z dzielnic, nazywanych także osiedlami, ma swój własny, niepowtarzalny klimat i charakter, wyróżniając się układem urbanistycznym, architekturą, zabytkami, historią, pełnionymi funkcjami.

Wykłady przygotowała i prowadzi Ewa Pokorska-Ożóg, miejska konserwator zabytków w Gliwicach i autorka publikacji „Kolory miasta”, wydanej w muzealnej oficynie. W tej edycji przybliżać będziemy znaki szczególne takich gliwickich dzielnic, jak: Śródmieście, Czechowice, Obrońców Pokoju, Brzezinka, Żerniki, Wilcze Gardło, Wojska Polskiego, Szobiszowice, Łabędy i Bojków. Na siódmy (a w całym cyklu: 16) wykład pt. „Najstarsze Szobiszowice” zapraszamy w piątek, 21 kwietnia 2023 o godz. 17.00 do Willi Caro. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

„Opisując restauracje, które funkcjonowały w przedwojennych Gliwicach nie sposób nie wspomnieć o ulicy Jana Śliwki, dawnej Hegenscheidtstrasse, to obecnie jedna z głównych dróg w dzielnicy. Powoli przywracane jest jej dawne piękno. Kamienice są sukcesywnie remontowane, luki w pierzei zabudowywane. Czy mamy świadomość, że ta część miasta to jeden z najstarszych fragmentów Gliwic? Że w XVIII, XIX wieku i w pierwszej połowie XX stulecia, było to miejsce tętniące życiem towarzyskim, gwarne i… najbardziej polskie?” – mówi autorka cyklu, Ewa Pokorska-Ożóg.

Dzielnice Gliwic – znaki szczególne. Wykład: „Najstarsze Szobiszowice”
Piątek, 21 kwietnia 2023, Willa Caro, godz. 17.00
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona