Gliwice Ważne

Robot do walki z rakiem. Nowość w gliwickim szpitalu

Dzięki wykorzystaniu robota – jednego z najbardziej skomplikowanych oraz zaawansowanych urządzeń stosowanych we współczesnej medycynie – pacjenci Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach otrzymują niespotykane dotąd możliwości pomocy w sytuacji stwierdzenia guza nerki podejrzanego o nowotworowy charakter.

– Po przeprowadzeniu 150 operacji prostatektomii radykalnej, stanowiących metodę leczenia raka prostaty, idziemy dalej, rozwijamy się i dajemy naszym pacjentom szansę na przeprowadzenie operacji nerek z wykorzystaniem robota chirurgicznego. Chodzi o operacje oszczędzające nerkę oraz nefrektomie (operacje radykalne) – mówi dr Andrzej Kupilas, ordynator oddziału urologii i urologii onkologicznej Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

W robocie chirurgicznym ruch narzędzi oraz kamery jest sterowany ze specjalnej konsoli.
– Połączenie wiedzy i doświadczenia lekarza z niespotykaną wcześniej precyzją urządzenia sprawiają, że możemy mówić o znacznym zmniejszeniu inwazyjności zabiegu. W operacjach laparoskopowych nie mamy aż tak dobrego wglądu, a operacje robotyczne wykonywane są w technologii 3D i w powiększeniu, możemy więc lepiej zobrazować miąższ nerki, zobaczyć granice pomiędzy patologią, czyli guzem a obszarem prawidłowym. Pacjent traci mniej krwi, szybciej wraca do sił po zabiegu, a rekonwalescencja przebiega lepiej – podkreśla dr Kupilas.

Jak reagują pacjenci?
Informacja o tym, że operacja będzie przeprowadzona z wykorzystaniem robota chirurgicznego zazwyczaj jest dla chorych pozytywnym zaskoczeniem. – Dokładnie wyjaśniamy, jak ta procedura będzie wyglądała, żaden chory nie zrezygnował czy też nie oznajmił, że woli rozwiązania tradycyjne. Nie jest to na pewno nasze ostatnie słowo i mamy plany rozwoju chirurgii robotycznej w Gliwicach – zapewnia szef gliwickiej urologii.
info: UM Gliwice / fot. Szpital Miejski nr 4