Gliwice Ważne

Rusza kolejna Szkolna Ekspedycja. Tym razem jadą do Jordanii

17 czerwca rusza osiemnasta odsłona projektu Szkolna Ekspedycja. Dwunastka uczniów ósmej klasy turystycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Pilchowic wyrusza na ekspedycję do Jordanii.

Do Jordanii wyruszy ekipa w składzie:
Amadeusz Szynkowski – młodzieżowy kierownik wyprawy, Patryk Musiolik – rzecznik prasowy wyprawy, Paulina Michalik, Kamila Wilczek, Małgorzata Gola, Hanna Błaszak, Nina Wiankowska, Wiktoria Pięta, Michał Kot, Marcel Konieczny, Przemysław Borecki i Maksymilian Góra. Opiekunem będzie Pani Małgorzata Surdel, a kierownikiem wyprawy Adam Ziaja (Obydwoje Stowarzyszenie Carpe Diem oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny z Pilchowic.

Główny cel wyprawy:
Eksploracja Kanionu Wadi Numeira! Wadi to arabska nazwa dla kanałów, które okresowo (głównie w porze deszczowej) wypełniają się wodą. Jest to bardzo charakterystyczny element krajobrazu Jordanii. Kaniony Wadi są malownicze, stanowią również oazę dla roślin i zwierząt.

Odprawa przed ekspedycją odbyła się w pilchowickim Zespole Szkolno-Przedszkolnym 7 czerwca o godzinie 16:00. Podczas spotkania został przedstawiony zarys wyprawy, ogłoszony został główny cel, rodzice podpisali stosowne dokumenty, a młodzież zaprezentowała się w ekspedycyjnej odzieży. Zostali także przedstawieni organizatorzy oraz partnerzy projektu:
Po raz piąty organizatorem ekspedycji jest Stowarzyszenie Carpe Diem z Gliwic, które powstało by kontynuować tradycje Szkolnej Ekspedycji i zwiększyć moc projektu.
Wśród uczestników wyprawy mamy uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Pilchowic.

Patronat Honorowy nad wyprawą objął:
Starosta Powiatu Gliwickiego – Włodzimierz Gwiżdż oraz Wójt Gminy Pilchowice – Maciej Gogulla.

Partnerzy projektu:
Dzięki firmom: HAMSTER POLSKA Sp. z o.o, Biuro Rachunkowe JURCZYGA Sp. z o.o., Regi-Med, Meble Stępień, Strefa BHP Sp. z o.o. oraz Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z Pilchowic nasza ekipa po raz kolejny będzie ubrana w koszulki, bluzy i buffy ekspedycyjne. W naszych plecakach będą magnesy z logiem wyprawy, które będziemy rozdawać poznanym na trasie ludziom (oczywiście spora ilość magnesików zostanie dla Was, na podsumowanie wyjazdu we wrześniu). Zoostała zakupiona subskrypcja Garmina do śledzenia naszej pozycji na żywo oraz powerbank. Mogliśmy sobie także pozwolić na zakup Jordan Passów dla całej ekipy.
SMS API dało nam możliwość wysyłania zbiorowych smsów do naszych bliskich z informacją, co i gdzie robimy! Od Orno Group, dostaliśmy latarki i przejściówki do gniazdek, dzięki którym będziemy przygotowani na noc na pustyni. Stronę graficzną i projektową naszej wyprawy powierzyliśmy najlepszym magikom z Agencji Reklamowej Etylina oraz z Marki Klava.

Patronat medialny nad ekspedycją objęli: infogliwice.pl, Przegląd Lokalny, Nasza Gmina, Wiadomości Powiatu Gliwickiego, iknurow.pl i Radio 90.

Plan na pierwsze dni:
Swoją przygodę rozpoczniemy w Katowicach na dworcu PKP w sobotę 17 czerwca o godzinie 18:45, skąd pociągiem udamy się do Warszawy. Kolejnego dnia o godzinie 9:00 mamy wylot z Modlina do stolicy Jordanii. W Ammanie zameldujemy się w niedzielę około 14:00. Oprócz największego miasta Jordanii planujemy odwiedzić między innymi Wadi Musa, Wadi Rum, Akabe oraz Al-Karak, ale szczegółowy plan wyjazdu ustali nam życie!

Drogę powrotną rozpoczniemy 29 czerwca w godzinach popołudniowych od przelotu na trasie Amman – Modlin. Dalej pociągiem na Śląsk. Tego samego dnia o godzinie 23:45 wysiądziemy z pociągu na katowickim dworcu i zakończy się XVIII Szkolna Ekspedycja.
Przygody pilchowickich i knurowskich uczniów można śledzić na www.fb.com/ekspedycja – na bieżąco będą wysyłane zdjęcia i publikowane relacje.

Aktualną pozycję Ekipy Szkolnej Ekspedycji można śledzić na MAPIE. Dzięki technologii satelitarnej inReach firmy Garmin, co 10 minut nasze urządzenie będzie wysyłało sygnał lokalizacyjny z aktualną pozycją! Link do Mapy: https://share.garmin.com/szkolnaekspedycja

„Szkolna Ekspedycja” to projekt edukacyjny, który został zapoczątkowany w Zespole Szkół w Pilchowicach w 2011 r.. Założeniem projektu jest promowanie wśród młodzieży turystyki backpackingowej – plecakowej, uczącej uczniów życia, zaradności i samodzielności. Wszystkie wyprawy są planowane i organizowane przez uczniów i opiekunów. Członkowie ekspedycji nastawieni są na poznawanie i chłonięcie zwiedzanych krajów bez wytchnienia – wakacje wypoczynkowe pozostawiają sobie na dorosłe życie. Dotychczas w ramach projektu zostało zorganizowanych siedemnaście ekspedycji: Maroko, Norwegia, Gruzja, Sri Lanka, Armenia, Sahara Zachodnia, Indie x 2, Turcja, Tajlandia, Indonezja, Kambodża, Chiny, Finlandię, Malezja (z Singapurem), Korea Południowa i Wietnam. Taka forma turystyki pozwala poznać ludzi, kulturę i zwyczaje zwiedzanego kraju od podszewki. Podczas organizacji ekspedycji uczniowie zdobywają doświadczenie w wielu dziedzinach życia. Uczestniczą w zajęciach z marketingu w agencji reklamowej, uczęszczają na szkolenia z treningu mentalnego, prowadzą wykłady podróżnicze przed licznymi grupami słuchaczy, udzielają wywiadów w radiu i przed kamerą, są gośćmi programów radiowych, publikują autorskie teksty w lokalnej prasie, prezentują swoje prace na wystawach fotograficznych, szlifują języki obce oraz uczą się dysponowania małym budżetem podczas życia codziennego. Promują w świecie swój region i kraj. Od XIV odsłony projektu organizatorem wyjazdów jest Stowarzyszenie Carpe Diem z Gliwic.