Gliwice Ważne Wydarzenia

Skup Kultury już w niedzielę. Będzie się działo

Stowarzyszenie „Cała Naprzód” serdecznie zaprasza wszystkich wielbicieli kultury na 8 Wielki Finał Skupu Kultury, który odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 12 czerwca, w Alei Przyjaźni. Skup Kultury to największy na Śląsku kiermasz kulturalny o charakterze charytatywnym, promującym czytelnictwo i aktywną postawę społeczną polegającą na współtworzeniu wydarzeń kulturalnych w regionie, a także uwrażliwienie mieszkańców Gliwic na potrzeby osób niepełnosprawnych. Opiera się na idei wolnego obiegu dóbr kultury takich jak: książki, komiksy, płyty winylowe, płyty CD, filmy DVD, kasety, gry na PC i konsole, gry planszowe, a także rękodzieło.

Po kilkumiesięcznej zbiórce dzieł kultury i układaniu programu możemy już zaprosić mieszkańców na kiermasz kulturalny, na którym będzie można nabyć wszystkie podarowane wcześniej dzieła poprzez wrzucenie dowolnej, zaproponowanej przez siebie kwoty do puszki. Cały dochód z akcji zostanie przekazany na pomoc niepełnosprawnym beneficjentom „Całej Naprzód”.

Jak co roku kiermaszowi towarzyszą dodatkowe atrakcje. Warsztaty poprowadzą: Rzemiosło Ceramika, Stowarzyszenie Melina, Fundacja Tośka i Przyjaciele wraz z Fundacją Sawanci; animacje zapewni Fundacja W TO MI GRAJ, Lufcik na Korbkę i HapijamaArtFun.
Na Alei Przyjaźni zobaczymy wystawę Magdaleny Marcinkowskiej, knurowianki, uczennicy Liceum Sztuk Plastycznych w Gliwicach na profilu fotograficznym. Artystka zaprasza nas do wyimaginowanego świata składającego się z dwóch grup spokrewnionych ze sobą. Przedstawicieli obydwu tych społeczności charakteryzują różne niepełnosprawności, schorzenia oraz fobie.
Na spotkaniach autorskich w Ruinach Teatru Victoria będzie można posłuchać i spotkać autorkę książek dla dzieci Magdalenę Kulus, dziennikarza i reportażystę Marcina Mellera, który będzie promował swój debiut powieściowy – „Czerwoną ziemię”, oraz autora kryminałów Alka Rogozińskiego.
DSC
PROGRAM:

KIERMASZ KULTURALNY (12.00-18.00) / Aleja Przyjaźni w Gliwicach
Przyjdź i zrób zakupy z sercem!

SPOTKANIA AUTORSKIE / Ruiny Teatru Victoria
12:00 – spotkanie z autorką książek dla dzieci Magdaleną Kulus
Prowadzenie: Olga Kukuła
14:00 – spotkanie z reportażystą i dziennikarzem Marcinem Mellerem
Prowadzenie: Katarzyna Kowińska
16:00 – spotkanie z autorem kryminałów Alkiem Rogozińskim
Prowadzenie: Marta Bajor

WYSTAWA „ŚWIAT HIPKÓW I FILIGÓW” / Aleja Przyjaźni w Gliwicach
Wystawa prac Magdaleny Marcinowskiej, która przedstawia dwie społeczności – Hipków i Filigów, charakteryzujące się różnymi niepełnosprawnościami, schorzeniami oraz fobiami.

WARSZTATY I ANIMACJE / Aleja Przyjaźni w Gliwicach
12:00 – 16:00 Rzemiosło Ceramika
Tworzenie własnych świec sojowych w ceramicznych miseczkach z pracowni Rzemiosło Ceramika lub w naczyniach przyniesionych przez uczestników zajęć.
12:00 – 18:00 Stowarzyszenie Melina
Tworzenie oryginalnych zakładek do książek technikami decoupage i collage.
12:00 – 18:00 Fundacja Tośka i Przyjaciele, Fundacja Sawanci
Warsztaty artystyczne z tworzenia biżuterii dla każdego – na każdym poziomie edukacyjnym i rozwojowym. Elementy integracji sensorycznej, integracja i rozwój poprzez arteterapię.
13:00-18:00 K jak książka w Kawce – Fundacja W TO MI GRAJ, Lufcik Na Korbkę
13:00, 15:00, 17:00 Kosmiczna Buda Jarmarczna: Bajki Robotów – mini spektakl lalkowy
13:30 – 16:00 – Włóczykij i Mała Mi – warsztaty cyrkowo-teatralne z Lufcikiem Na Korbkę i HapijamaFunArt
13:30 – 16:30 – Co słonko widziało, zajęcia Ministerstwa Zabaw Podwórkowych
14:00 – 15:00 – Janko Muzykant, zajęcia z EKOmuzyką
16:30 – 18:00 – Blaszany bębenek, warsztaty z HapijamaFunArt

12:00 – 18:00 Animacje z Psotką Chichotką
Malowanie twarzy, modelowanie balonów, bańki mydlane, zabawy i konkursy z nagrodami, rozbijanie piniaty – z Psotką nikt nie będzie się nudził!

FINAŁ GRY „SHORT KULTURY” / Aleja Przyjaźni w Gliwicach
Uczestnicy spotkają się na żywo, żeby podsumować swój udział w kulturalnej grze!