Gliwice Ważne

Teren wokół Radiostacji Gliwice zamknięty do października

W środę, 14 czerwca, rozpoczną się prace impregnacyjne zabytkowej drewnianej wieży Radiostacji Gliwice. W związku z konserwacją konstrukcji do 6 października nieczynny będzie teren rekreacyjny wokół wieży. Wyłączone zostanie także jej oświetlenie. Dostęp do budynków oddziału Muzeum od strony ul. Tarnogórskiej zostanie zachowany.

Mierząca 111 metrów wysokości wieża Radiostacja Gliwice przy ul. Tarnogórskiej to najwyższa drewniana konstrukcja w Europie i najwyższa drewniana wieża nadawcza na świecie. Została wzniesiona w połowie lat 30. XX wieku. Do jej budowy wykorzystano modrzewiowe belki, które połączono mosiężnymi śrubami. Radiostacja Gliwice znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego oraz na Liście Pomników Historii.

Najbliższe takie prace rozpoczną się w środę, 14 czerwca. Ostatnia impregnacja prowadzona była w 2013 roku.

Konserwację zabytku poprzedzi zabezpieczenie terenu wokół masztu oraz instalacji elektrycznej i teletechnicznej wraz ze wszystkimi urządzeniami i okablowaniem znajdującym się na konstrukcji wieży. W ramach prac oczyszczone z nalotów alg i mchów, a następnie zabezpieczone przed dalszą degradacją zostaną wszystkie elementy drewniane masztu. Ponadto wykonawca usunie ze ścian i powierzchni stóp fundamentowych wieży zanieczyszczenia organiczne i ewentualne luźne elementy betonowe, a także usprawni system odprowadzania wody spod podpór. Po wykonanych pracach teren zostanie gruntownie uprzątnięty i doprowadzony do stanu sprzed robót.

Koszt renowacji wyniesie ponad 580 tys. zł brutto.