Gliwice Ważne

Trwa wiosenne sprzątanie ulic w Gliwicach

Trwają wiosenne porządki na gliwickich drogach. W sumie do posprzątania jest ponad 740 km ulic, chodników i dróg rowerowych. Odnawiane jest również oznakowanie poziome na jezdniach. Białe pasy są malowane na powierzchni około 100 tys. m2.

Zadania te wykonywane są na zlecenie Zarządu Dróg Miejskich. Na ulicach i chodnikach Gliwic pracują zamiatarki. Pod szczególnym nadzorem firm sprzątających znajdują się czyszczone niemal każdego dnia Starówka, Rynek i Nowe Centrum Gliwic?. Sprzątane są też drogi dla rowerów. Tam, gdzie nie można dotrzeć specjalistyczną maszyną, roboty prowadzone są ręcznie. Do posprzątania jest około 492 kilometrów dróg oraz ponad 249 kilometrów dróg rowerowych i chodników.

– Każdego roku, przy okazji prac porządkowych, zwracamy się do mieszkańców z prośbą o umożliwienie wykonawcom przeprowadzenia prac. Chodzi o miejsca oznakowane ze specjalnymi tabliczkami informującymi o konkretnych terminach, w których firmy sprzątające pojawiają się na danej ulicy. Często pozostawione pojazdy uniemożliwiają posprzątanie tych miejsc, dlatego bardzo prosimy o stosowanie się do informacji na oznakowaniu – apeluje ZDM.

Trwa również odnawianie około 100 tys. m2 oznakowania poziomego. Wykonano już prace w części ciągów pieszo-rowerowych, teraz odnawiane jest m.in. oznakowanie głównych dróg, w tym na ulicy Rybnickiej, Dworcowej, Tarnogórskiej, Daszyńskiego i Pszczyńskiej. Prace prowadzone są zarówno w ciągu dnia, jak i nocą – w miarę możliwości poza godzinami komunikacyjnych szczytów. Potrwają do późnej jesieni.