Gliwice Inwestycje Ważne

W Gliwicach powstał trzeci pumptrack. Co to jest?

Na osiedlu Kopernika powstał trzeci i zarazem największy w mieście tor rowerowy typu „pumptrack” o długości 135 metrów.

Zadanie wygrało w głosowaniu mieszkańców na projekty dzielnicowe w Gliwickim Budżecie Obywatelskim na 2023 rok. Z nowego, ogólnodostępnego toru mogą korzystać już pierwsi śmiałkowie – bez ograniczeń wiekowych.

Pumptrack to specjalnie wyprofilowany tor do jazdy na jednośladzie (zwykle na rowerze, ale i na hulajnodze), pełen ostrych zakrętów, nagłych wzniesień, spadów i nachyleń terenu, dzięki którym użytkownicy mogą ćwiczyć refleks, równowagę oraz kondycję.

Nowy tor o długości 135 m składa się z 6 zakrętów i 20 profilowanych przeszkód. Powstał u zbiegu ulicy Wielkiej Niedźwiedzicy i alei Witoszka, z której do obiektu wiedzie utwardzone dojście. Na miłośników ekstremalnej jazdy czeka także miejsce do wypoczynku z elementami małej architektury. Koszt realizacji inwestycji wyniósł niemal 400 tys. zł.

Obiekt w systemie zaprojektuj i wybuduj zrealizowała firma VeloProjekt, która wykonała także poprzednie dwa pumptracki w Gliwicach – przy ul. Akademickiej (obok lodowiska) i przy ul. Dzionkarzy w Sośnicy (za pływalnią Neptun, w okolicy nowego skweru).

gliwice, fot.michal buksa

UM Gliwice/fot. M. Buksa