Gliwice Kryminałki Ważne

W piątek policyjna akcja w Gliwicach. Będą mandaty

Policjanci gliwickiej drogówki poprowadzą jutro akcję „Bezpieczny Pieszy”.

„Głównym celem będzie ograniczenie liczby zdarzeń z udziałem pieszych. W rejonie skrzyżowań i przejść mundurowi szczególną uwagę zwrócą na wykroczenia popełniane przez kierujących oraz pieszych użytkowników dróg. Statystyki wskazują, że w zdarzeniach z niechronionymi uczestnikami ruchu w ponad 82 procentach przypadków winni są zmotoryzowani” – informuje gliwicka komenda.

„Aby zwiększyć bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, oprócz codziennych kontroli, policjanci cyklicznie podejmują różnego rodzaju działania. Jedną z takich akcji jest „Bezpieczny Pieszy” – jutro od rana poprowadzi ją nasza drogówka.

Pod szczególnym nadzorem znajdą się również kierowcy – bezpieczeństwo zależy także od ich stosowania się do przepisów i wzajemnego szacunku na drodze.

„Przechodząc przez oznakowane przejście, dla własnego bezpieczeństwa należy pamiętać, że można to zrobić dopiero po upewnieniu się, czy nadjeżdżające pojazdy się zatrzymały. Nie można wtargnąć na jezdnię, a przechodząc po „pasach”, należy iść zdecydowanym krokiem, nie zwalniać, nie zatrzymywać się, nie zawracać czy przebiegać” – informuje policja.

Bezwzględnie należy stosować się do nadawanej sygnalizacji świetlnej, jeśli taka na skrzyżowaniu funkcjonuje.

Musimy pamiętać: bezpieczeństwo na drodze zależy przede wszystkim od kierujących, którzy, niestety, w wielu przypadkach nie stosują się do ograniczeń prędkości w terenie zabudowanym (50 km/h).

Jutrzejsze działania prowadzone będą przez specjalnie wyznaczone patrole w godzinach od 5.00 do 22.00.