Gliwice Kryminałki Ważne

Wypadek, pijani kierowcy i interwencje domowe – policja podsumowała weekend

W czasie minionego przedłużonego weekendu gliwiccy policjanci przyjęli i obsłużyli 434 interwencje zgłoszone na numer alarmowy 112. Było też kilkadziesiąt interwencji własnych, które podejmowały patrole oraz tych zgłaszanych nie pod numer alarmowy a do dyżurnych siedmiu komisariatów. 74 spośród nich zostało zakwalifikowanych jako pilne, czyli takie, które z uwagi na charakter, czyli ochrony życia, zdrowia lub mienia osób wymagają natychmiastowego przyjazdu patroli.

Okres sylwestrowo – noworoczny w porównaniu z latami poprzednimi można by uznać za relatywnie spokojny, gdyby nie tragiczny w skutkach wypadek na granicy Gliwic i Żernicy, w którym zginęło trzech mężczyzn.

Policjanci zatrzymali w Knurowie na ulicy Dworcowej 57-letniego kierującego oplem, który łamał tym samym sądowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. W czasie działań zatrzymano 4 osoby poszukiwane przez sądy, prokuratury i policję. Prowadzono 5 poszukiwań opiekuńczych po zgłoszeniach o niepowrotach do miejsca zamieszkania nastolatków – zakończonych odnalezieniem.
Policjanci wyjaśniali trzy przypadki zgonów w mieszkaniach. Zmarli to 48-latek z Pyskowic, 54-latek z Gliwic i 50-latek z Pyskowic. Ostatecznie wykluczono udział osób trzecich.

W opisywanym czasie zatrzymano kierowców, którym zatrzymano prawa jazdy. Oczekują teraz na proces karny:

– 22-latek kierujący BMW, zatrzymany w Knurowie na ulicy 1-go Maja – 0,6 promila
– 44-latek kierujący volkswagenem, zatrzymany w Taciszowie – 1,4 promila
– 37-latka kierująca Kia, zatrzymana w Gliwicach na ul. Bojkowskiej – 0,7 promila
– 35-latek kierujący Audi, zatrzymany w Gliwicach na ul. Żeromskiego – 0,8 promila

Zatrzymano też:
– 46-letniego rowerzystę będącego pod wpływem alkoholu (1,8 promila), jadącego ulicą Architektów w Gliwicach
– na ulicy Sikorskiego w Gliwicach 31-latek po użyciu alkoholu (0,45 promila) prowadził opla, jemu też zatrzymano prawo jazdy.

Podczas dwóch interwencji domowych policjanci uznali, że niezbędnym będzie odseparowanie sprawców przemocy od ofiar. Stróże prawa wydali nakazy natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania oraz zakazy zbliżania się do pokrzywdzonych wobec 49-latka i 43-latka, obaj z Gliwic. Wszczęto procedury tak zwanych Niebieskich Kart i przygotowano materiały do wszczęcia dochodzeń.

Na wniosek policjantów z Knurowa wobec 60-latka prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego oraz nakazu opuszczenia mieszkania i zakazu zbliżania na odległość mniejsza niż 10 metrów do żony.

Na wniosek policjantów z I komisariatu prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji, zakaz kontaktowania się żoną, wobec 50-letniego podejrzanego o znęcanie się fizyczne i psychiczne.

W opisywanym czasie doszło w naszym rejonie do:
– włamania do altanki w rejonie ulicy Leśnej w Gliwicach, sprawca skradł kuchenkę gazową wartości 100 złotych
– skradziono rower górski marki KS Cyclng, pozostawiony bez zabezpieczenia na klatce schodowej bloku przy ulicy Harcerskiej w Gliwicach – straty 1000 złotych
– w podziemnym parkingu budynku przy ulicy Daszyńskiego właściciel ujawnił porysowany lakier samochodu marki BMW. Sprawca, działając umyślnie, dokonał strat na około 10 tysięcy złotych.

– w gminie Wielowieś nieznany jeszcze sprawca za pomocą znalezionego klucza, włamał się do sklepu spożywczego, skąd skradł kasetkę z gotówką, powodując kilkutysięczne straty
– w Gliwicach na ulicy Sobieskiego z przyczepy zaparkowanego pojazdu skradziono tablice rejestracyjne o wyróżniku SL6381H