Gliwice Kryminałki Ważne

Wypadki w Gliwicach. Potrącenia pieszych

„Ponownie apelujemy do kierowców o szczególną uwagę na drogach. Pieszych po prostu nie widać. Wczoraj w godzinach popołudniowych potrącono w naszym rejonie dwoje dzieci i jedną dorosłą rowerzystkę. Dziś rano na oznakowanych przejściach ucierpiały dwie osoby” – informuje policja.

„Nadmierna lub niedostosowana do warunków prędkość, nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu i nieuwaga są najczęstszymi przyczynami wypadków drogowych, w tym tych z udziałem pieszych. W większości przypadków potrącenie jest winą kierowcy, jednak i piesi maja swoje „grzechy” – informuje policja.

Środa, 4 grudnia
Około godz. 15.00 na ulicy Franciszkańskiej kierująca renault, wyjeżdżając z posesji, nie zauważyła poruszającej się chodnikiem rowerzystki. Doszło do zderzenia. Niechroniona uczestniczka ruchu ma złamaną nogę.
Około godz. 16.00 w Paniówkach 7-letnie dziecko wybiegło zza parkującego samochodu i zostało potrącone. Na szczęście obrażenia nie zagrażają jego życiu czy zdrowiu.
Około 17.00 na ulicy Kozielskiej zawinił już kierowca citroena, który na oznakowanym przejściu potrącił 6-letnią dziewczynkę, znajdującą się pod opieką matki. Szczęśliwie dziecko nie doznało poważnych obrażeń.

Czwartek, 5 grudnia
Godzina 7.41, ulica Biegusa. Na oznakowanym przejściu dla pieszych potrącono 50-letnią kobietę. Poszkodowana doznała obrażeń ciała. Sprawę do prowadzenia przejmie Komenda Miejska Policji w Gliwicach.
Godzina 7.47, granica miejscowości Sośnicowice i Łany Wielkie. Tu do wypadku doszło również na oznakowanym przejściu, a potrącona to nastolatka. Początkowo sprawa wyglądała groźnie, ale ostatecznie skończyło się na siniakach. Kierowca otrzymał mandat.

„Wszystkie te przykre w skutkach sytuacje miały miejsce w trudnych warunkach atmosferycznych oraz oświetleniowych” – mówią policjanci.

Co robić po potrąceniu pieszego?
Przy potrąceniu, nawet lekkim, należy bezwzględnie wezwać policję oraz kartkę pogotowia, niezależnie czy do zdarzenia doszło na pasach, czy w innym miejscu drogi. Niedopuszczalnym jest uznanie, że pieszy nie doznał obrażeń i sam twierdzi, iż nic się nie stało. Często to efekt znieczulającego działania adrenaliny. Skutki potrącenia zawsze mogą być poważne.

Lekkie potrącenie pieszego na pasach pod względem kary nie różni się od zdarzeń na innych częściach drogi. I tak maksymalna grzywna może wynieść 2500 złotych. Składa się ona z dwóch części: mandatu w wysokości 1500 złotych za wymuszenie pierwszeństwa oraz kary za spowodowanie zagrożenia na drodze, a to maksymalnie 1000 zł.

Gdy z winy kierowcy pieszy dozna obrażeń skutkujacych naruszeniem czynnosci narżadów ciała na okres powyżej 7 dni, sprawa przybiera charakter procesu karnego, który kończy się wyrokiem sądu.